E-Learn 2005 >
Topics >
Research
Topic: Research
Attendees
-
-
John Adcock
FX Palo Alto Laboratory
United States
-
D. Michael Anderson
Health Media Lab
United States
-
Sessions
-
Thursday, October 27th 4:00-4:30 PM UTC
Grand Ballroom D
-
Aytac Gogus, Syracuse University, IDD&E, United States
-
Meryem Koskeroglu, Syracuse University, IDD&E, United States
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Shu Ching Yang, National Sun Yat-sen Univ, Taiwan
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Zahra Punja, Phd Candidate, University of Toronto, Canada
-
Tuesday, October 25th 3:05-3:25 PM UTC
Pavillion Ballroom D
-
Karen Brown, Kirtland Community College, United States
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Mervyn Wighting, Regent University, United States
-
Alfred Rovai, Regent University, United States
-
Robert Lucking, Old Dominion University, United States
-
Joan Hecht, Thomas Nelson Community College, United States
-
Tuesday, October 25th 10:00-10:30 AM UTC
Junior Ballroom B
-
Phil Whittaker, Ashridge Business School, United Kingdom
-
Daniel Ziguilinsky, Ashridge Business School, United Kingdom
-
Tuesday, October 25th 3:05-3:25 PM UTC
Pavillion Ballroom A
-
Holim Song, The Learning Institute of Texas, United States
-
Wednesday, October 26th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Junior Ballroom A
-
Benny Tai, Faculty of Law, University of Hong Kong, Hong Kong
-
Friday, October 28th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Grand Ballroom D
-
Lucile Vadcard, laboratoire Clips IMAG, France
-
Vanda Luengo, Laboratoire Clips IMAG, France
-
Thursday, October 27th 3:25-3:45 PM UTC
Pavillion Ballroom C
-
Lynda Atack, Centennial College., Canada
-
Robert Luke, Princess Margaret Hospital, Canada
-
Tuesday, October 25th 4:00-4:20 PM UTC
Grand Ballroom B
-
Robert Price, Texas Tech University, United States
-
Chaohua Ou, Texas Tech University, China
-
Tuesday, October 25th 2:45 PM-3:05 PM UTC
Pavillion Ballroom A
-
Holim Song, The Learning Institute of Texas, United States
-
Terry Kidd, University of Houston, United States
-
Wednesday, October 26th 11:35-11:55 AM UTC
Junior Ballroom B
-
Slava Kalyuga, University of New South Wales / New York University, Australia
-
Tuesday, October 25th 10:00-10:30 AM UTC
Junior Ballroom D
-
Ying-Tien Wu, Department of Earth Sciences, National Taiwan Normal University, Taipei, Taiwan, Taiwan
-
Chin-Chung Tsai, Institute of Education & Center for Teacher Education, National Chiao Tung University, Hsinchu, Taiwan, Taiwan
-
Tuesday, October 25th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Junior Ballroom D
-
Antonio Volpentesta, University of Calabria, Italy
-
Nicola Frega, University of Calabria, Italy
-
Wednesday, October 26th 11:15-11:35 AM UTC
Junior Ballroom B
-
Petra Korica, Graz University of Technology, Austria
-
Hermann Maurer, Graz University of Technology, Austria
-
Nick Scerbakov, Graz University of Technology, Austria
-
Wednesday, October 26th 2:00-2:30 PM UTC
Pavillion Ballroom C
-
Liam Brown, University of Limerick, Ireland
-
Eamonn Murphy, University of Limerick, Ireland
-
Agnes O'Donovan, University of Limerick, Ireland
-
Vincent Wade, Trinity College Dublin, Ireland
-
Wednesday, October 26th 1:30 PM-2:00 PM UTC
Pavillion Ballroom D
-
Jon Dron, University of Brighton, United Kingdom
-
Wednesday, October 26th 2:00-2:30 PM UTC
Junior Ballroom A
-
Shane Dawson, Queensland Univeristy of Technology, Australia
-
Bruce Burnett, Queensland University of Technology, Australia
-
Felicity McArdle, Queensland University of Technology, Australia
-
Wednesday, October 26th 5:30 PM-7:30 PM UTC
Grand Ballroom
-
Moongee Jeon, University of Memphis, United States
-
Tenaha O'Reilly, University of Memphis, United States
-
Bethany McDaniel, University of Memphis, United States
-
Arthur Graesser, University of Memphis, United States
-
Susan Goldman, University of Illinnois at Chicago, United States
-
Jennifer Wiley, University of Illinnois at Chicago, United States